"Dzieje Krasnegostawu i okolic" - rewitalizacja wystawy historycznej Drukuj Email
sobota, 29 grudnia 2018 00:00

Dzieje Krasnegostawu i okolic W miniony piątek, 28 grudnia 2018 roku, odbył się w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, wernisaż zrewitalizowanej stałej ekspozycji historycznej poświęconej dziejom Krasnegostawu i jego okolic. Wystawa obejmuje sześć stuleci ukazanych w rytmie opowieści, której narratorem jest dolina rzeki Wieprz. Historię snują również same zabytki, grające główną rolę w dawno zapominanej sztuce napisanej przez przodków. Zmodernizowana ekspozycja jest przede wszystkim dynamiczna i ma na celu wprowadzić zwiedzającego w przestrzeń historii, która zaciekawia i intryguje.

Na wystawie można zobaczyć między innymi nieeksponowane jak dotąd stare fotografie Krasnegostawu oraz wysłuchać treści listów obozowych z okresu II wojny światowej, czytanych przez lektorów. Pomieszczenia w których wystawa jest prezentowana zostały tak przearanżowane, aby oddać dawny miejski klimat oraz uwypuklić elementy istotne dla Krasnegostawu, m.in. cechy miejskie, czy przebieg powstania styczniowego na ziemiach krasnostawskich. Dzięki wyeksponowaniu sprzętów pozostałych po krasnostawskiej aptece rodziny Szcześniewskich, udało się jeszcze głębiej osadzić ekspozycję w lokalnej historii.

Wystawa zbudowana została w oparciu o zabytki pokazywane dotychczas w dziale historii oraz w dziale sztuki sakralnej, będące własnością Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie lub depozytami - głównie z parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Nowym prezentowanym eksponatem jest zaś podarowany przez ks. Prałata Henryka Kapicę XVIII-wieczny podręcznik do nauki języka tybetańskiego, wydany w Rzymie, a będący niegdyś własnością jednego z krasnostawskich augustianów.

Wystawa "Dzieje Krasnegostawu i okolic" została zrealizowana w ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program Wspieranie działań muzealnych [nr zadania 07616/18] oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków przy wsparciu Powiatu Krasnostawskiego i Banku Spółdzielczego w Izbicy.

Piątkowy wernisaż był zwieńczeniem niemal rocznej pracy trójki kuratorów - Mateusza Soroki, Mai Toczonej-Wal i Konrada Grocheckiego, którzy pod kierownictwem i przy wsparciu dyrektora muzeum Marka Majewskiego przygotowali niecodzienną ekspozycję łączącą w sobie tradycyjny sposób pokazywania muzealiów z nowoczesnymi formami prezentacji zbiorów.