Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków Drukuj Email
środa, 17 kwietnia 2019 00:00

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest niemal we wszystkich krajach Europy już od 1983 roku. W kalendarzu jest to data 18 kwietnia. Jednak w tym roku ze względu na przypadający w tym samym czasie pierwszy dzień Triduum Paschalnego, obchody święta zabytków zostały zorganizowane w sobotę 13 kwietnia.

Na ten szczególny dzień organizatorzy, w osobach Konrada Grocheckiego pracownika Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Marty Zorskiej pracownicy Urzędu Miasta Krasnystaw, zaplanowali szereg atrakcji związanych z zabytkami Krasnegostawu i jego okolic. Pierwszym punktem była prelekcja Konrada Grocheckiego o symbolice liczb w niezwykłym zabytku o kształcie piramidy, znajdującym się w Krynicy niedaleko miejscowości Krupe.

Kolejnym punktem była gawęda o krasnostawskich podziemiach, przy której uczestnicy wycieczki przespacerowali się po mieście zmierzając do budynku krasnostawskiego muzeum. Tam zwiedzili podziemną trasę turystyczną oraz nową wystawę historyczną, przygotowaną przez Mateusza Sorokę, Maję Toczoną-Wal i Konrada Grocheckiego, a także wystawę fotograficzną Mateusza Soroki, ukazującą okruchy przedwojennego Lwowa na ścianach, chodnikach i we wnętrzach budynków uwiecznionych na fotografiach.

Ostatnią częścią programu była wycieczka do Bończy, gdzie uczestnicy zwiedzili kościół, dawny XVI wieczny zbór kalwiński, w którym spoczywają doczesne szczątki Mikołaja Siennickiego oraz obejrzeli piękną i zabytkową cerkiew. Podróż zakończyła się w Horodysku. Za oprowadzanie wycieczki oraz gawędy odpowiadali Konrad Grochecki oraz Marta Zorska.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Burmistrz Krasnegostawu - Robert Kościuk oraz Andrzej Leńczuk - Starosta Krasnostawski.