Malarstwo Piotra Hendigerego Drukuj Email
wtorek, 10 września 2019 00:00

malarstwo Piotra Hendigerego 6 września br. w dawnej bibliotece kolegialnej Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Piotra Hendigerego. Ekspozycja zaprezentowana w murach muzeum jest pierwszą wystawą Artysty od końca lat 90-tych XX wieku. Składa się na nią 12 prac wykonanych w technice olejnej, tempery i kolażu, w którym w dzieło malarskie wkomponowane zostały elementy metalowe. Część z obrazów stworzona została na nieoczywistych podłożach, takich jak np. drzwiczki szafki z pozostawioną w centrum wizerunku klamką, co w połączeniu z niemal op-artową estetyką dzieła ciekawie rezonuje z jego klasycznym tematem - przedstawieniem Adama i Ewy.

Otwarcie wystawy cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło liczną publiczność. Wernisaż stanowił debiut pełniącej obowiązki dyrektora muzeum Pani Elżbiety Sobczuk, która wraz z Artystą otworzyła wystawę.

Autor wystawy, Pan Piotr Hendigery, od dzieciństwa związany jest z Krasnymstawem. W 1977 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu - obecne ASP, na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Brał udział w takich przedsięwzięciach artystycznych jak Krajowe Biennale Młodych "Droga i Prawda" we Wrocławiu (1987 rok), Wystawa Studentów i Pedagogów "Wrocław-Mons" w Mons - Belgia (1987 rok), I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (1989 rok), Wystawa Malarstwa "Czas na odsłonę" w Lublinie (1991 rok) czy Indywidualna Wystawa Malarstwa w Lublinie (1994 rok). Współdziałał też w projektach wrocławskiego artysty Lecha Twardowskiego: wrocławska "Wieża Malowana", "Malowanie Grodzkiej" w Lublinie oraz Święto Koloru "Malarz+Dziecko" we Wrocławiu.

Ekspozycja dostępna będzie do końca października 2019 roku.