Informujemy, że w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie opracowywane są, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedury, które umożliwią ponowne otwarcie naszej instytucji. Jesteśmy w trakcie opracowywania tymczasowego regulaminu zwiedzania, uwzględniającego zachowanie norm bezpieczeństwa wśród muzealnych gości i personelu. Zmieniony regulamin przedstawimy do akceptacji inspektorowi sanitarnemu. Zdrowie zwiedzających jest naszym priorytetem!
O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Starodruki ze zbiorów Muzeum w Krasnymstawie Drukuj Email
środa, 11 marca 2020 00:00

Starodruki "Starodruki ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie", to kolejna z ekspozycji prezentowanych na zasadzie magazynu studyjnego. Wystawa ma na celu pokazanie zwiedzającym części zbiorów na co dzień przechowywanych w muzealnych magazynach, nieudostępnianych publiczności ze względu na ich zły stan zachowania. W dawnej bibliotece jezuickiej zebrano i ukazano 39 tomów wydań polskich i europejskich datowanych od XVI po XVIII wiek.

Większość ksiąg stanowiło część dawnego zbioru bibliotecznego, kilka pozycji pochodzi od augustianów, natomiast inne uzupełniły kolekcję dzięki darom i zakupom. Wszystkie udostępnione starodruki stanowią depozyt parafii p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i od wielu lat nie opuszczały magazynu Działu Historii.

Wystawa w założeniu przywodzić ma na myśl biblioteczną czytelnię, pracownię wypełnioną księgami, rozwieszonymi na ścianach zapiskami i notatkami. Kolejne obiekty-destrukty umieszczone zostały piętrowo w gablotach. Starodruki ustawiono pionowo, jak na półkach. Pominięto chronologię wydań, tomy rozmieszczono w sposób przypadkowy, bez grupowania tematycznego, bez tłumaczeń łacińskich tytułów. Na ścianach pojawiły się ramy i ramki, w które oprawiono skany pozwalające zajrzeć do każdej z prezentowanych ksiąg. W ten sposób zwiedzający może zbudować swoje własne doświadczenie, oswoić się z obiektem zabytkowym i poznać go na swoich warunkach. Pokazane na ścianach wybrane strony często pokryte są plamami, widoczne są podkreślenia, wykreślenia, dopiski, zapiski, notatki i poprawki. Okładki są sfatygowane, strony noszą ślady zagięć, niektóre z notatek zostały zaklejone przez kolejnych właścicieli. Dzięki temu księgi wydają się być "żywe".

Pomysłodawcą i autorem wystawy "Starodruki ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie" jest pracownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Maja Toczona-Wal. Ekspozycję oglądać można w dawnej bibliotece jezuickiej na pierwszym piętrze Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie do 10 maja 2020 roku.

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2019/2020 więcej>>>