Jeden z miliona Drukuj Email
piątek, 11 września 2020 00:00

Jeden z miliona 8 września 2020 roku na zaproszenie dyrektora Muzeum Regionalne w Krasnymstawie odwiedzili oficerowie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego z dowódcą generałem dywizji Maciejem Jabłońskim. Przedstawiciele 12 Dywizji w ramach akcji "Rok 1920" odbywają podróż historyczno-geograficzną w ramach której odwiedzają miejsca bitew z czasów wojny polsko-bolszewickiej, między innymi Komarów, Cyców i Radzymin. W ramach ćwiczeń oficerowie zapoznają się z warunkami terenowymi oraz analizują manewry poszczególnych formacji wojskowych odnosząc je do współczesnych działań zbrojnych.

Podczas wizyty w Muzeum oficerowie obejrzeli film z 1921 roku "Cud nad Wisłą". Z zainteresowaniem oglądali wystawy stałe i czasowe. Wzięli wraz z panią poseł Teresą Hałas oraz panem starostą Andrzejem Leńczukiem udział w otwarciu wystawy okolicznościowej "Jeden z miliona" przegotowanej wspólnie przez Krasnostawskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Wystawa ta rozpoczyna realizację programu "Pochwal się swoim dziadkiem", w ramach którego organizatorzy będą zbierać i opracowywać pamiątki po uczestnikach wojny polsko-bolszewickiej. Potomków żołnierzy z tej wojny prosimy o kontakt z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie pod adresem poczty elektronicznej: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , lub z Krasnostawskim Towarzystwem Historycznym adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Pomysł na akcję zbierania pamiątek po żołnierzach wojny polski-bolszewickiej zrodził się już jakiś czas temu. Chcemy z zebranych obiektów przygotować wystawę, która będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Milionowa armia jaką wystawiła odrodzona Rzeczpospolita składała się przecież z naszych przodków. Często to nasz dziadek lub pradziadek był jednym z milina zwycięskich żołnierzy.

jedenzmiliona_ms01jedenzmiliona_ms02