Papier, druk, litografia
druk Maulde i Renou, Paryż 1848 r.
Ta wydana w 1848 roku książka ilustrowana jest stalorytami autorstwa Antoniego Oleszczyńskiego – grafika urodzonego 16 stycznia 1794 w Krasnymstawie.
Dziełko otwiera, umieszczone jeszcze przed strona tytułową, przedstawienie Bolesława Chrobrego i Władysława Jagiełły ustawionych po obu stronach wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem. Scena opatrzona jest francuskim napisem D'après les anciens manuscrits polonaise (Ze starożytnych polskich manuskryptów).
Kolejne, przekładane bibułą, prace to: „Bolesław Wielki uderza Szczerbcem w Złotą Bramę Kijowa”, „Bolesław Śmiały przyrzeka Xiążetom powrócić wydarte im berła”, „Kazimierz W stawi żonę swą przed W Łokietkiem”, „Posłowie tatarscy zaprzysięgają sojusz za panowania J. Albrechta”, „Narodzenie się Władysława Warneńczyka”, „Schin z całym woyskiem zdaie się na łaskę Władysława IV” oraz portret en pied Stefana Czarnieckiego ujęty w architektoniczną ramę.
Prace umieszczone w książce Siemieńskiego są niewielką reprezentacją licznego zbioru grafik autorstwa Antoniego Oleszczyńskiego zgromadzonych w Dziale Sztuki Dawnej i Sakralnej Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.