Kultura-interwencje. Wspólnota i dziedzictwo. Archeologia społeczna

Opublikowane dn. 08-07-2024
Wspólnota i dziedzictwo

Rozpoczynamy projekt „Wspólnota i dziedzictwo. Archeologia społeczna”. Z przyjemnością przypominamy, że nasza inicjatywa została wybrana do programu „Kultura-interwencje” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

W ramach projektu przygotowaliśmy cykl wykładów skupionych na miejscowym dziedzictwie archeologicznym, skierowany do społeczności lokalnej. Wykłady poprowadzą doświadczeni archeolodzy oraz osoby głęboko związane z archeologią, którzy przedstawią różnorodne aspekty dziedzictwa archeologicznego na świecie oraz w naszym regionie. Opowiedzą również, dlaczego warto o nie dbać i chronić.

Podczas każdego wykładu uczestnicy będą mieli okazję zgłębić przeszłość i znaczenie poszczególnych miejsc archeologicznych, a także dowiedzieć się, w jaki sposób badania archeologiczne przyczyniają się do zrozumienia przeszłości i kształtowania tożsamości lokalnej społeczności.

Dodatkowo, zorganizujemy warsztaty poświęcone metodom rozpoznawania nieodkrytych miejsc z przeszłości w najbliższym otoczeniu. Warsztaty te pozwolą społeczności lokalnej aktywnie uczestniczyć w procesie ochrony dziedzictwa archeologicznego poprzez wczesne rozpoznawanie i dokumentowanie takich miejsc.

Po zakończeniu cyklu wykładów planujemy dwie wycieczki badawcze, podczas których uczestnicy będą mogli bezpośrednio zetknąć się z dziedzictwem archeologicznym regionu. Będziemy badać różnice i podobieństwa między miejscami archeologicznymi w województwie lubelskim oraz jak to dziedzictwo jest wykorzystywane na tych obszarach. Dowiesz się również, jak włączyć dziedzictwo archeologiczne do sieci turystycznej, aby przyciągać turystów i wspierać rozwój lokalnej gospodarki.

Harmonogram projektu:

- lipiec, sierpień 2024 - wykłady oraz warsztaty
- wrzesień 2024 - wycieczki badawcze

Zasady rekrutacji uczestników:

- projekt jest skierowany do młodzieży, dorosłych oraz seniorów z powiatu krasnostawskiego i każdy zainteresowany może wziąć udział w naszym projekcie.

Młodzież: interaktywne i dynamiczne formy nauki, nowe technologie, eksploracja przeszłości w praktyczny sposób.
Dorośli: głębsze zrozumienie przeszłości, rozwijanie pasji, kulturalne i edukacyjne spędzanie czasu.
Seniorzy: spokojne tempo zwiedzania i nauki, nostalgiczne aspekty przeszłości, spotkania towarzyskie.

Cele projektu:

- zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia i wartości lokalnego dziedzictwa archeologicznego oraz zachęcenie społeczności lokalnej do zaangażowania się w jego ochronę i promocję.
- promowanie zrozumienia roli badań archeologicznych w poznawaniu przeszłości i kształtowaniu tożsamości lokalnej społeczności. - zachęcenie społeczności lokalnej do aktywnego zaangażowania się w ochronę i promocję dziedzictwa archeologicznego.

Bądźcie z nami! Więcej informacji już wkrótce!

Wspólnota i dziedzictwo plakat