Zaklęte w żelazie

Opublikowane dn. 09-08-2024
Zaklęte w żelazie

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na nową wystawę czasową „Zaklęte w żelazie”

W 1966 r. przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Sztuki w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie przeprowadzono konkurs na kowalstwo artystyczne powiatu krasnostawskiego. Po konkursie zakupiono 128 prac, które stanowią trzon kolekcji kowalstwa artystycznego w Dziale Etnografii. Właśnie te prace zostały po niemal 60 latach odkurzone, dosłownie i w przenośni.

Na ekspozycji prezentowane są bogato zdobione lichtarze, kinkiety, krzesiwa, motyki, zawiasy, kute z żelaza zwieńczenia drewnianych krzyży przydrożnych. Autorami tych pięknych przedmiotów byli najbardziej utalentowani kowale regionu krasnostawskiego – Józef Gaworczuk, Eugeniusz Psujek, Andrzej Szozda czy Edward Bychawski, spod którego ręki wychodziły baśniowe jaszczury i zaklęte kobiety.

Wystawa czynna będzie do 30 września br.

Zaklęte w żelazie - plakat