Borsuk (gmina Gorzków)
Lokalizacja: -
Typ kapliczki/materiał budowlany: domkowa, murowana, z palonej cegły
Czas powstania kapliczki/rzeźby: 1928 rok/II połowa XIX wieku
Stan zachowania kapliczki: bardzo dobry
Stan zachowania rzeźby: dobry
Budowniczy kapliczki: Stanisław Karczewski, Michał Karczewski
Autor rzeźby: nieznany
Fundator: Stanisław Karczewski
Miejscowość Borsuk jest nieco oddalona od głównych szlaków, jednak po remontach lokalnych dróg, mających miejsce w ostatnich latach, dojazd do niej jest bardzo dobry. Wieś leży na styku dwóch gmin: Gorzków i Izbica, przy czym kapliczka ze św. Janem Nepomucenem leży po stronie gorzkowskiej. W pobliżu nie ma żadnego cieku wodnego, skąd zatem obecność patrona chroniącego przed zalewami? Okazuje się, że po ulewnych deszczach woda spływająca z pól sprawiała mieszkańcom problemy już w XIX wieku. Wówczas to wzniesiono pierwszą, drewnianą kapliczkę. Obecna, ceglana, została zbudowana w roku 1928 w niewielkiej odległości od poprzedniej. Jej fundatorem był jeden z mieszkańców, Marcin Karczewski, o czym zaświadczają inicjały naniesione na żelaznej pasyjce, zdobiącej szczyt kapliczki. Pasyjka ma rzadko spotykaną formę, gdzie ramiona i szczyt krzyża zakończone są pomniejszymi krzyżykami.
Dwa lata temu obiekt został poddany gruntownej renowacji – zdjęto białą farbę odsłaniając oryginalną cegłę, wymieniono poszycie, konserwację przeszła również drewniana, XIX-wieczna figura Nepomuka. Na zdjęciach sprzed remontu widać nad wejściem inicjały S.K. Dzięki informacji uzyskanej od wnuczki fundatora wiadomo, że chodzi o Stanisława Karczewskiego, syna Marcina, który najwyraźniej brał udział wraz z ojcem w budowie.
Kapliczka, wobec braku kościoła w Borsuku, pełni ważną rolę społeczną w życiu mieszkańców wsi. Odbywają się tam majówki, nabożeństwa z okazji poświęcenia pól, ale również coraz rzadziej spotykane poza świątyniami święcenie jaj bądź palm na Wielkanoc.