Fajsławice (gmina Fajsławice)
Lokalizacja: przy drodze nr 2121 L, naprzeciw cmentarza
Typ kapliczki/materiał budowlany: wnękowa, murowana, z palonej cegły, otynkowana
Czas powstania kapliczki/rzeźby: XVIII/XIX w.
Stan zachowania kapliczki: dobry
Stan zachowania rzeźby: zły
Budowniczy kapliczki: nieznany
Autor rzeźby: nieznany
Fundator: nieznany
Kapliczka w Fajsławicach jest zlokalizowana nieopodal kościoła pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, przy drodze prowadzącej do Woli Idzikowskiej, naprzeciw cmentarza. W pamięci starszych mieszkańców funkcjonuje jako kapliczka podworska i pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Mimo braku źródeł dotyczących jej budowy można wysnuć wniosek, iż jej fundatorami byli Wojciech Saryusz Bielski wraz z żoną Franciszką, ówcześni dziedzice wsi Fajsławice, będący jednocześnie patronami budowy wspomnianego kościoła.
Obecność kapliczki nepomuckiej jest determinowana przez przepływającą w bliskim sąsiedztwie rzeczkę Mariankę, jak i pobliskie stawy rybne. Została zbudowana w stylu klasycystycznym, z czterema kolumnami w części frontowej i wnęką, w której stoi drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena. Sama figura również pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Układ rąk świętego wskazuje, że pierwotnie dzierżony przez niego krzyż był większy.
Nie jest to jedyny Nepomucen w okolicy. Kolejna kapliczka nepomucka znajduje się w leżących nieopodal Oleśnikach, które wcześniej należały do powiatu krasnostawskiego. Również w fajsławickim kościele pod wezwaniem – nomen omen – świętego Jana Nepomucena znajdują się malowidła ukazujące patrona dobrej spowiedzi. Jak twierdzi regionalista i członek Stowarzyszenia Przyjaciół Fajsławic, pan Adam Polski, jego kult tego świętego w okolicy był dawniej bardzo silny.
Dziś przy kapliczce odbywają się uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała. Częste dawniej majówki powoli odchodzą w zapomnienie.