Kapliczki Ziemi Krasnostawskiej

Kapliczki Ziemi Krasnostawskiej - Jaślików

Kapliczki Ziemi Krasnostawskiej - Jaślików

Jaślików (gmina Krasnystaw)

Lokalizacja: teren prywatnej posesji
Typ kapliczki/materiał budowlany: brogowa, murowana, otynkowana
Czas powstania kapliczki/rzeźby: lata 60. XX wieku/II połowa XIX wieku
Stan zachowania kapliczki: dobry
Stan zachowania rzeźby: zły
Budowniczy kapliczki: nieznany
Autor rzeźby: nieznany
Fundator: nieznany

Kapliczka w Jaślikowie, leżącym nieopodal Krasnegostawu ma ciekawą historię. Oryginalnie była usytuowana w innym miejscu, nad leżącym nieopodal stawem. W latach 60. XX wieku właściciele działki, na której stała kapliczka dokonali konwersji religijnej, tracąc zainteresowanie nią. Wówczas jeden z mieszkańców Jaślikowa, pan Józef Korczyński wraz ze swoim ojcem, Stanisławem, postanowili uratować kapliczkę wraz z rzeźbą przed zniszczeniem, przenosząc ją na teren własnej posesji. Niedługo po przenosinach nowi opiekunowie zdecydowali o wybudowaniu nowej kapliczki murowanej w miejsce dotychczasowej drewnianej, domkowej, mocno już zniszczonej. Zachowana została podobna forma (obecna kapliczka, podobnie jak wcześniejsza drewniana jest otwarta ze wszystkich stron) oraz oryginalny, kuty z żelaza krzyż stanowiący zwieńczenie daszku.

Autorem rzeźby Jana Nepomucena, pochodzącej z przełomu XVIII i XIX wieku miał być utalentowany parobek, pracujący w lokalnym folwarku. Czy to prawda, czy jedynie legenda? Bezspornym faktem jest, że jest to realizacja o bardzo wysokiej jakości wykonania. Niewykluczone, że rzeźba ta była wcześniej elementem ołtarza.

Z kart inwentarzowych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Chełmie wynika, że w roku 1972 w Jaślikowie odnotowano jeszcze jedną rzeźbę Jana Nepomucena, już wówczas bardzo nadszarpniętą zębem czasu. W zasadzie był to niemalże destrukt – brakowało dolnej partii, a drewno było mocno zmurszałe. Podczas kwerendy w połowie lat. 80. XX wieku stwierdzono, że obiekt zniszczał całkowicie. Z pewną dozą ostrożności można jednak, korzystając z map Heldensfelda, wskazać jego oryginalną lokalizację.

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia