Niemienice (gmina Krasnystaw)
Lokalizacja: przy drodze nr 842, na terenie posesji sołtysa
Typ kapliczki/materiał budowlany: domkowa, murowana, otynkowana
Czas powstania kapliczki/rzeźby: lata 80. XX wieku/II połowa XIX wieku
Stan zachowania kapliczki: dobry
Stan zachowania rzeźby: zły
Budowniczy kapliczki: nieznany
Autor rzeźby: Jan Machejus
Fundator: nieznany
Zanim powstała kapliczka w Niemienicach, na jej miejscu, tuż po Powstaniu Styczniowym, został postawiony krzyż, usunięty później przez władze zaborcze. Obecny, mający tabliczkę z datą 1904 był wzniesiony w podzięce za powrót żołnierzy służących w armii carskiej, którzy walczyli na Dalekim Wschodzie w wojnie rosyjsko japońskiej.
Sama kapliczka, początkowo drewniana, powstała niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, prawdopodobnie w 1920 roku. Z tego samego okresu pochodzi wykonana przez utalentowanego stolarza, Jana Machejusa, drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena. Obecna kapliczka, murowana została wzniesiona przez właściciela działki na której stoi, pana Zbigniewa Chwałę, który do dziś się nią opiekuje.
W Niemienicach znana jest też legendarna wersja związana z rzeźbą świętego, którego miał przynieść nurt pobliskiej rzeki Żółkiewki. Jak twierdzą sami mieszkańcy, Niemienice są miejscowością, którą faktycznie omijają niszczące wodne żywioły. Do dziś kapliczka gromadzi wiernych na majówkach, a co kilka lat odbywa się przy nich uroczystość poświęcenia pól.