Orłów Murowany Kolonia (gmina Izbica)
Lokalizacja: -
Typ kapliczki/materiał budowlany: kamień józefowski
Czas powstania kapliczki/rzeźby: -/II połowa XIX wieku
Stan zachowania kapliczki: -
Stan zachowania rzeźby: bardzo dobry
Budowniczy kapliczki: nieznany
Autor rzeźby: nieznany
Fundator: Kajetan Kicki
(…) Po nad tym to źrzódłem wzniesioną być powinna wytwornej konstrukcyi Kapliczka, jakiekolwiek bowiem są własności wody tego źrzódła, zawsze ono korzystnie spożytkowane być może, w ten sposób, aby przybywający doń słabi, dla odbycia modłów, napicia się wody, lub umycia się nią, wzywanemi zostali do Lekarza miejscowego, i otrzymać mogli pomoc lekarską bezpłatną, a skuteczną. (…)
Powyższy cytat jest fragmentem testamentu Kajetana hrabiego Kickiego, właściciela dóbr Orłów Murowany i dotyczy źródła w miejscowości Orłów Murowany Kolonia. Testament został otwarty w roku 1878 i już wówczas wspomniane w nim miejsce cieszyło się dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców, którzy przyjeżdżali obmyć się w źródle w nadziei na uzdrowienie z chorób.
Część testamentu dotycząca wzniesienia „wytwornej kapliczki” została zrealizowana. Do dziś nad źródłem stoją dwie kamienne rzeźby, św. Jana Nepomucena i św. Antoniego. Obie powstały pod koniec XVIII wieku, a za budulec posłużył materiał pozyskany z roztoczańskiego kamieniołomu w Józefowie. Wbrew obiegowej opinii nie jest to piaskowiec, a kamień gruboziarnisty. Rzeźby w roku 2013 zostały poddane profesjonalnej konserwacji przy jednoczesnym uzupełnieniu brakujących elementów, jak choćby głowy Dzieciątka trzymanego przez św. Antoniego. Przeprowadzone działania dały asumpt do pojawienia się absurdalnych plotek, jakoby oryginały zostały zastąpione kopiami. Co więcej, pewnej nocy doszło do uszkodzenia odrestaurowanych rzeźb.
Zadbano również o otoczenie. Skarpa, z której wypływa źródełko została obmurowana otoczakami. Z lokalnego przekazu wynika, że w trakcie II-wojennej okupacji Niemcy podjęli podobne działania, nakazując jej wzmocnienie ceglanym murem.
Woda wypływająca ze skarpy, uznawana niegdyś za cudowną, była kilka lat temu przebadana i okazało się, że w istocie jest bardzo dobrej jakości. Wśród okolicznych mieszkańców nadal cieszy się doskonałą opinią. Jak można się dowiedzieć z lokalnych opowieści, bywały przypadki znikających znamion skórnych i poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Najbardziej tajemnicze wydają się historie o nocnych kąpielach w noce świętojańskie, które mają miejsce do dziś.