Kapliczki Ziemi Krasnostawskiej

Kapliczki Ziemi Krasnostawskiej - Rudka

Kapliczki Ziemi Krasnostawskiej - Rudka

Rudka (gmina Siennica Różana)

Lokalizacja: -
Typ kapliczki/materiał budowlany: domkowa, murowana, z palonej cegły, otynkowana
Czas powstania kapliczki/rzeźby: 1906 r./II połowa XIX wieku
Stan zachowania kapliczki: bardzo dobry
Stan zachowania rzeźby: dobry
Budowniczy kapliczki: nieznany
Autor rzeźby: nieznany
Fundator: Adam Szewczyk

Murowana kapliczka ze św. Janem Nepomucenem w Rudce została wzniesiona w roku 1906, a jej fundatorem był jeden z mieszkańców, Adam Szewczyk. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nad wejściem do kapliczki widniał napis o treści „Był fundator Adam Szewczyk, swoim kosztem”. Wcześniej na jej miejscu stała kapliczka drewniana, co potwierdzają mapy Heldensfelda. Co ciekawe, znajdowała się na granicy: częściowo na wygonie, częściowo na terenie folwarku siennickiego. Czy postawienie jej akurat w tym miejscu było zabiegiem celowym? To niewykluczone, dawniej obiekty małej architektury sakralnej miały „oswajać” niebezpieczną przestrzeń, a za taką tradycyjnie uważano w kulturze ludowej progi, rozdroża, miedze i wszelkie punkty graniczne.

Przed półwieczem nieopodal kapliczki stała duża lipa i drewniany krzyż, który został roztrzaskany przez piorun (zachowała się jedynie pasyjka, zdobiąca dziś szczyt kapliczki). Nawiasem mówiąc, w pamięci starszych mieszkańców zachował się fakt częstych uderzeń pioruna na pobliskim terenie.

Rzeźbę św. Jana Nepomucena najpewniej przeniesiono z wcześniejszej, drewnianej kapliczki. To jeden z najbardziej ludowych świątków na Ziemi Krasnostawskiej. Pierwotnie jego atrybutem był trzymany oburącz krzyż, który się nie zachował.

Zarówno kapliczkę jak i rzeźbę odrestaurowano w roku 2017 wysiłkiem wielu mieszkańców Rudki. Obiekt wciąż pełni istotną, społeczną rolę w życiu wsi, będąc świadkiem majówek i nabożeństw z okazji poświęcenia pól.

W okolicy kapliczki znajduje się źródełko, do którego dawniej przyjeżdżało bardzo dużo chętnych do zaczerpnięcia wody o szczególnych właściwościach. W 2017 roku otoczenie źródełka zostało uporządkowane.

Autor: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Powrót
Wirtualne zwiedzanie
Wirtualne zwiedzanie
Galeria
Galeria Dawny Krasnystaw
Wystawy
Wystawy
Najnowsze wydarzenia
Najnowsze wydarzenia