Wola Żółkiewska (gmina Żółkiewka)
Lokalizacja: przy drodze nr 842
Typ kapliczki/materiał budowlany: arkadowa, murowana, z palonej cegły, otynkowana
Czas powstania kapliczki/rzeźby: II połowa XVIII wieku/ II połowa XVIII wieku
Stan zachowania kapliczki: średni
Stan zachowania rzeźby: skradziona
Budowniczy kapliczki: nieznany
Autor rzeźby: nieznany
Fundator: Tomasz Stamirowski
Na styku Woli Żółkiewskiej i Średniej Wsi, na niewielkim wzniesieniu usytuowana jest kapliczka arkadowa, powstała w roku 1788. Zbudowana z cegły, otynkowana, nakryta namiotowym daszkiem z eternitu (wcześniej gontem). Można przypuszczać, że jej fundatorem był ówczesny właściciel okolicznych ziem, Tomasz Stamirowski, w latach 1782-1786 starosta krasnostawski. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w kapliczce znajdowała się drewniana figura św. Jana Nepomucena, która w roku 1994 została skradziona. Jakie mogły być powody zbudowania w tym miejscu owej kapliczki? Wśród potencjalnych wyjaśnień można wskazać wizytę w Żółkiewce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, która miała miejsce w dniach 5 i 6 czerwca 1787 roku. Ostatni władca Polski zatrzymał się wówczas w położonym nieopodal dworze należącym do Tomasza Stamirowskiego. Kapliczka, która powstała niemal rok później może stanowić formę upamiętnienia tego wydarzenia.
Wiadomo również, że nieistniejące już, drewniane świątynie budowane przez Żółkiewskich stawiane były na podmokłych terenach, przez co szybko niszczały. Posadowienie kapliczki mogło być próbą okiełznania wodnego żywiołu.
Obecnie we wnętrzu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i gipsowa figura, również Matki Boskiej. Daszek jest zwieńczony żelaznym krzyżem.
O ile jeszcze kilkanaście lat temu mieszkańcy gromadzili się przy kapliczce, choćby na majówki, tak dziś powoli popada ona w zapomnienie. Mimo to właścicielka posesji, na której stoi obiekt dba o jego otoczenie.