Ten praktyczny bibelot, pochodzący z regionu Kaukazu, wykonany został ze srebra próby 84. Znany jest pod kilkoma nazwami – kasetka na bilon, podziałka na bilon czy właśnie bilonówka.
Trzy połączone ze sobą cylindryczne pojemniczki wyposażone zostały w mechanizm sprężynowy pozwalający na bezpieczne przechowywanie w ich wnętrzach monet 5, 10 i 20 rublowych. Całość bilonówki dekorowana jest motywem wici roślinnej zamkniętej w prostej ramie, na powierzchni największego z pojemniczków umieszczono napis ‘Кавказ’ [Kaukaz]
Zdobienie wykonane zostało w technice niello polegającej na wypełnieniu grawerunku na powierzchni metalu proszkiem składającym się, między innymi, z siarki oraz siarczków srebra, miedzi i ołowiu. Pod wpływem temperatury mieszanka topniała rozpływając się i wypełniając grawerunek tworząc ciemny rysunek na jasnym tle. Po wypolerowaniu otrzymywano gładką powierzchnię dekorowaną czarnym, granatowym lub szafirowym ornamentem.
Bilonówka pozostająca w zbiorach Działu Sztuki Dawnej i Sakralnej, nim trafiła do muzealnego zbioru, należała do Pani Marii Gładkowskiej, Kierownika Oddziału Kultury czynnej w Krasnymstawie w latach 1945-1970, której działalność w dużej mierze przyczyniła się do powstania Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.