Sztuka dawna - W zbiorze liczącym ponad 1 000 eksponatów na szczególną uwagę zasługują portrety osobistości związanych z miastem m.in. fundatorów i dobrodziejów kościoła i kolegium jezuickiego, przedstawicieli rodu Potockich. Kilka egzemplarzy portretów trumiennych reprezentuje malarstwo sarmackie. Zbiór kafli, ceramiki oraz detali architektonicznych z XVI - XVIII w. Pozyskany z zamku w Krupem, zamku krasnostawskiego i miasta daje bogaty przegląd sztuki użytkowej tamtego okresu. Znaczną część kolekcji stanowią obiekty z zakresu meblarstwa XVIII - pocz. XX w. Meble ukazują zmieniające się style, różne techniki i poziomy wykonania. Bogato reprezentowane jest złotnictwo polskie i obce XVIII - pocz. XX w.
Wysoki poziom artystyczny prezentują wyroby znanych artystów i firm m.in. J. Bandaua, J. Różańskiego, K. Lilpopa, K.F. Malcza, J. Frageta. Wyroby z porcelany upowszechnione w XVIII i XIX w. dają przegląd znanych wytwórni europejskich i polskich - Miśnia, Berlin, Wiedeń, Korzec, Baranówka. Niezwykle wysoki poziom artystyczny jaki osiągnęły wyroby ze szkła w okresie secesji prezentują dzieła wybitnych artystów francuskich E. Galle i R. Lalique'a. Zbiór grafiki liczący 360 pozycji obejmuje głównie prace Antoniego Oleszczyńskigo (1794 - 1879) artysty urodzonego w Krasnymstawie oraz innych wybitnych grafików działających w XVIII - XIX w.
Sztuka sakralna - Zbiór opiera się głównie na depozycie par. rzym.-kat. pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Pozyskane obiekty są integralnie związane z kościołem i kolegium budowlami dawniej jezuickimi. Wśród obiektów znalazły się naczynia i szaty liturgiczne, rzeźby, wota i "sukienki" z obrazów. Obiekty pochodzą z II poł. XVII i XVIII w. Wśród wyrobów złotniczych na szczególną uwagę zasługuje kielich mszalny z 1667 r. Autorstwa Andrzeja Mackensena I złotnika gdańskiego.